+372 53 242 790
Menüü

Ettevõtte loomine internetis võtab aega vaid ühe päeva

Eesti võib õigusega uhke olla selle üle, et oleme suutnud paljud asjaajamist vajavad toimingud lahendada e-teenustena, hoides kokku kõigi osapoolte aega.

Alustava ettevõtja jaoks on kindlasti oluline see, et äriühingut võib asutada interneti teel.

Mida on vaja teha ettevõtte loomiseks internetis?

 • Mõtle välja, milline saab olema äriühingu nimi. Kontrolli kindlasti, ega sellise nimega äriühingut juba olemas ei ole (https://ariregister.rik.ee/nimeparing.py).
 • Mis saab olema ettevõtte tegevusala? Asutamislepingus peab olema märgitud üksnes peamine tegevusala, aga Eesti seadused ei keela tegutsemist ka muudel aladel. Tegevusala määramisel kasutatakse Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaatori süsteemi http://www.rik.ee/e-ariregister/emtak-tegevusalad. Veendu, et tegevusala pole selline, mis nõuab tegevusluba (https://www.mkm.ee/sites/default/files/vastavustabel.pdf).
 • Kes on osanikud ja kuidas hakkab toimuma äriühingu juhtimine? Ettevõtte loomiseks internetis on vaja, et kõik sellega seotud isikud – asutajad, nõukogu ja juhatuse liikmed – saaksid asutamisdokumendid ja esmakandeavalduse digiallkirjastada.  Osaühingul nõukogu olema ei pea.
 • Kui suur on osakapitali sissemakse? Osaühingu minimaalne osakapital on 2500 eurot.
 • Mis on äriühingu vorm? Internetis saab registreerida osa-, täis- ja usaldusühingut, mittetulundusühingut ja FIE-t. Elektrooniliselt ei saa asutada aktsialseltsi ja tulundusühistut.
 • Pane kirja asutamisleping, põhikiri ja raamatupidamise sise-eeskiri. Kõigi nende koostamisel võid aluseks võtta tüüpdokumendid.

Mida on vaja teha pärast ettevõtte registreerimist internetis?

 • Ava pangakonto. Ettevõtte elektroonilisel asutamisel valid panga ning lood ettevõttele stardikonto. Peale äriregistris kande tegemist tuleb külastada panka ja konto avada.
 • Kui äriühingu müügitulu on suurem kui 16 000 eurot aastas, tuleb ennast registreerida käibemaksukohuslaseks. Kas on mõistlikum teha seda kohe äriühingu asutamisel või oodata, kuni piirmäär täis saab, sõltub ettevõtte tegevusalast ja klientidest. Käibemaksukohuslaseks saab ennast vabatahtlikult registreerida ka siis, kui aastane müügitulu ei ületa 16 000 eurot.
 • Töötajate palkamiseks tuleb nad tööle asumise päeval registreerida Maksu- ja Tolliametis.

Miks kasutada ettevõtte loomisel Pallas & Partnerite abi?

 • Kui sind ajavad segadusse nõuded, mida on vaja teha enne ja pärast äriühingu registreerimist, siis saame sulle pakkuda sellekohast konsultatsiooni.
 • Ehkki internetist võib leida mitmesuguseid äriühingute näidispõhikirju, tuleks enne asutamisotsuse esitamist täpselt selgeks teha, kas seal kirjas olevad tingimused vastavad sellele, milles oled teiste osanikega kokku leppinud. Kuna põhikiri paneb paika osanike õigused ja suhted, siis on selle tingimused väga olulised mitme osanikuga ettevõtte loomisel.
 • Pärast ettevõtte loomist tuleb vajadusel suhelda Maksu- ja Tolliametiga  käibemaksukohus­laseks registreerimise ja töötajate registreerimise küsimuses. Kui sa pole sellega varem tegelenud, siis on mugav kogu asjaajamine anda neile, kes täpselt teavad, mismoodi see käib. Arvestades, et maksuametiga on vaja suhelda ka edaspidi, tasub see töö kohe alguses delegeerida raamatupidamise korraldajale.
 • Kui tellid oma ettevõtte raamatupidamisteenuse meilt, on kogu asutamisega seotud asjaajamine tasuta, maksta tuleb vaid riigilõiv (190 eurot).

Küsi personaalset abi