+372 53 242 790
Menüü

Otsin raamatupidajat – millest alustada?

Ettevõtte raamatupidamiseks on kolm varianti: teed ise, palkad raamatupidaja või tellid teenuse raamatupidamisbüroost. Kui sul ettevõtte juhina varasemad raamatupidamise kogemused puuduvad ning aega ja soovi vajalike teadmiste ja oskuste omandamiseks pole, on mõistlikum oma energia suunata firma põhitegevusele ning raamatupidamine professionaalide hooleks jätta.

Tasemel raamatupidajaga on aruanded õigeaegselt esitatud ja alati hea ülevaade firma rahaasjadest. Kuidas aga leida sobiv raamatupidaja?

Koosta põhjalik töökuulutus või hinnapäring

Lühidast kuulutusest “Otsin raamatupidajat” jääb väheks. Napisõnalise tööpakkumisega võid saada küll rohkem kandideerijaid, kuid pataka CV-de läbivaatamisega teed endale või ettevõtte personalijuhile palju tööd juurde.
Töökuulutuses too välja ettevõtte suurus ja tegevusvaldkond, peamised tööülesanded, ettevõttes kasutusel olevad programmid ja finantstarkvara. Samuti ära unusta nõudmisi kandidaadile, näiteks on välisturule suunatud ettevõtte raamatupidajal vajalik ka hea võõrkeelte oskus ning laialdased teadmised rahvusvahelisest raamatupidamisest. Kandideerijatest parema ülevaate saamiseks palu saata ka kaaskiri.

Raamatupidamisbüroole hinnapäringut esitades on lisaks ettevõte põhitegevusele oluline ära mainida keskmine müügitulu, müügi- ja ostuarvete ning töötajate arv (palga arvestamiseks). Kui sa ei ole kõigis detailides ja lisasoovides kindel, oskavad kogenud raamatupidamisteenuse pakkujad sinuga koostöös vajaliku tööde mahu välja selgitada.

Millele pöörata tähelepanu raamatupidaja valimisel?

Head raamatupidajat iseloomustavad järgmised teadmised, kogemused ja omadused:

  • on omandanud erialase hariduse või kutsetunnistuse;
  • omab eelnevat raamatupidamistöö kogemust (soovitavalt sinu ettevõttega seotud tegevusvaldkonnas);
  • hoiab ennast kursis raamatupidamise ja maksuseaduste muudatustega;
  • tegeleb iseõppimisega (loeb teemakohaseid artikleid ja raamatuid, külastab raamatupidajate foorumeid jne);
  • oskab numbreid ja rahavoogusid lihtsalt ja kaastöötajatele arusaadavalt selgitada;
  • on täpne, kohusetundlik, hea rutiini- ja pingetaluvusega.

Ära unusta ka inimestevahelist sobivust. Ettevõtte juhina pead raamatupidajaga pidevalt suhtlema, seega on oluline palgata inimene, kellega on hea üksteise mõistmine ja läbisaamine. Samuti on vajalik tunda, et saad valitud inimest usaldada. Professionaalsed raamatupidamisbürood sõlmivad usaldusväärsuse ja kindlustunde suurendamiseks klientidega vastutuskindlustuse lepingu (näiteks Pallas & Partnerid summale 64 000 eurot).

Raamatupidamise teenuse tellimine töötaja palkamise asemel

Alustaval ettevõttel ei pruugi olla piisavalt töömahtu eraldi raamatupidaja palkamiseks. Samuti võivad puududa vabad vahendid raamatupidamistarkvara ning tööarvuti soetamiseks. Sel juhul on paindliku raamatupidamisteenuse tellimine üks parimaid lahendusi. Miks on raamatupidamisteenuse tellimine levinud aga ka suuremate organisatsioonide hulgas?

Raamatupidamisfirmast ei saa ettevõte ainult ühte professionaalset raamatupidajat, vaid kogu büroo töötajate kogemused ja kompetentsi. Kliendile parima teenuse pakkumiseks teevad raamatupidamisettevõtte töötajad tihedalt koostööd, küsivad ja annavad nõu ning vajadusel asendavad üksteist. Viimane tähendab, et teenust tellides tegeletakse sinu arvepidamise ja rahaasjadega ka siis, kui sinu raamatupidaja on haige või puhkusel.

Raamatupidamisteenust tellides ei pea sa kulutama aega ja energiat sobiva raamatupidaja leidmisele ja palkamisele, täiendkoolitamisele ning puhkuste ajal asendamisele. Saad usaldusväärse partneri, kes hoiab sinu rahaasjad korras ja on kogu aeg olemas.