+372 53 242 790
Menüü

Pilvi Peets: „Raamatupidamisbüroo plussiks on suur kogemuste pagas, mille siit saab.“

Milline on raamatupidamisbüroo argipäev ning kuidas raamatupidaja end seal tunneb, sellest rääkisime Pallas & Partnerid OÜ raamatupidaja Pilvi Peetsiga.

Kui kaua olete raamatupidajana töötanud?

Selles valdkonnas olen olnud viimased 8 aastat. Lõpetasin kõrgkooli 2009. aastal ning sama aasta aprillis asusin tööle raamatupidamise assistendina. 2012. aasta juunikuus liitusin Pallas & Partneritega.

Miks valisite raamatupidaja elukutse?

Kooli ajal istus mulle matemaatika hästi, kuid eraldi matemaatikat ei soovinud ma õppima minna – tahtsin omandada praktilise hariduse. Kuna mu vanem õde oli juba varem raamatupidajaks õppinud, siis tuli see otsus üsna lihtsalt.

Millisele inimesele raamatupidaja töö sobib?

Täpsele ja väga kohusetundlikule inimesele, kes on loogilise ja samas ka piisavalt loova mõtlemisega. Uuendustega peab suutma kaasas käia.

Mis on Teie töös kõige parem viis uute teadmiste omandamiseks: kursused, erialase kirjanduse lugemine, vestlused kolleegidega?

Raamatupidamisarvestuses muutub igal aastal midagi, mistõttu on oluline end muudatuste ning õigusaktidega kursis hoida. Muidugi korraldatakse erinevaid koolitusi, millest osa võtame. 2015-2016 läbisin teadmiste värskendamiseks TTÜ täiendkoolituse „Pearaamatupidaja, finantsjuht“. Kõige parema kooli annab siiski praktika – alati leidub teemasid, millega ei ole kokku puutunud –  vastuste otsimine ning lahenduste leidmine laiendavad samuti silmaringi. Eripärasemad case’id arutame enamasti kolleegidega läbi.

Mis on raamatupidaja töö head ja halvad küljed?

Raamatupidamisbüroo plussiks on suur kogemuste pagas, mille siit saab. Miinuseks on üsna pingelised päevad enne deklaratsioonide esitamist: kui ühe ettevõtte raamatupidamist tehes on ühes kuus suures pildis kaks deklaratsioonide esitamise tähtaega (TSD ja KMD), siis raamatupidamisbüroo puhul on tähtajaks vaja esitada märksa suurem arv deklaratsioone.

Kõrvalseisjale tundub see ilmselt üsna rutiinse tööna, kuidas on Teie meelest?

Kindlasti leidub tegemisi, mis korduvad päevast päeva ning kuust kuusse, kuid raamatupidamisbüroos, kus ühe töötaja hallata on suure hulga ettevõtete raamatupidamine, ei teki väsitavat rutiinitunnet. Iga kliendi valdkond on eripärane ning igal kliendil on omad soovid.

Kas Te ei karda, et üha targemaks muutuvad programmid võtavad raamatupidajate töö tasapisi üle?

Ei, hetkel mitte. Mingeid asju tehakse lihtsamaks, kuid samas tuleb teiselt poolt täiendavaid nõudeid samuti juurde. Erinevad programmid on raamatupidaja töös möödapääsmatud abivahendid, kuid ma ei usu, et nad lõpuni raamatupidajat asendama hakkavad. Nõudlikumad ülesanded saab teha siiski inimene, mitte masin või programm. Aga eks aeg näitab, kuhu suunas me areneme.

Milline on Teie tavaline tööpäev?

Hommikupoolikul teen ära kokkulepitud päevased tööd, nt pangakannete registreerimine programmis, ostu- ja müügireskontro väljavõtete saatmine, maksetähtaja ületanud arvete meeldetuletuste saatmine, ostud programmi ja maksed panka. Enamasti jaotuvad need nädalapäevade peale ära, kuid on ka igapäevaseid kohustusi. Samas mõned kokkulepitud tööd jäävad teinekord ka päeva lõppu, kui muud kiired tegemised vahele tulevad.

Kui hommikused tegemised tehtud, siis tegelen jooksvate töödega – kirjadele vastamine, olenevalt perioodist palgad, tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsiooni või käibedeklaratsiooni esitamine, ostud, müügid, tavapärased aruanded, kokkulepitud muud aruanded, suhtlemine erinevate asutustega, taotlused, avaldused jne. Ei saa mainimata jätta ka dokumentide tagaajamist, mis võtab kohati väga palju aega.

Mitme kliendiga päeva jooksul tegelete?

Oleneb päevast, mõnikord jõuabki tegeleda ainult kolme-nelja kliendiga, teinekord aga rohkem kui kümnega. Vahel tundub, et suuremaid kliente on lihtsam hallata, ent neil tekib ka spetsiifilisemaid ja keerukamaid tehinguid rohkem.

Millest Te kolleegidega räägite, kui päeval koos kohvi satute jooma?

Kiirematel aegadel on loomulik, et süveneme töösse ning töövälist jutuajamist tuleb vähem ette. Aga on hetki, mil lõkerdame naerda, kõigil kõhud kõveras. Räägime erinevatest asjadest: mis nädalavahetusel sai tehtud, kes kuhu puhkusele plaanib minna, räägime aktuaalsetest teemadest, aga ka sügavamatest probleemidest. Oleme pikalt ühes meeskonnas töötanud ja omavahelises suhtluses üsna avatud.

Mis on Pallas & Partnerid OÜ-s toredad ühised ettevõtmised?

Välja on kujunenud kaks iga-aastast üritust. Kõigepealt hooaja lõpetamine, kui eelmise majandusaasta aruanded on äriregistrile esitatud; need on umbes nagu suvepäevad. Oleme teinud erinevaid asju: käinud vibu laskmas, spaas, piknikuga rabamatkal, Tallinna vanalinnas segway tuuril. Teine suurem üritus on pidulik jõuluõhtusöök restoranis. Ühel aastal eelnes sellele mõnus hot yoga tund, kuid on käidud nt ka kardiga sõitmas. Ning loomulikult ka väiksemad koosistumised, kui on midagi ühiselt tähistada, nt kolleegi sünnipäev.